Highlight feature
More about this stand-out feature.
R 119,421.06
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
THE NEXT GENERATION XI SERIES, NOW WITH MORE INTELLIGENCE AND INDUSTRIAL BRAWN
The ZT600 Series advances the legacy of the Xi Series printers to combine rugged durability and exceptional performance on a user-friendly, future-ready platform. These next-generation workhorses are designed to help you navigate the rapidly evolving business landscape. So, whether you’re concerned about growing production line demands, increasing operational complexities, integrating disparate systems or controlling investment costs, the ZT600 Series industrial printers have you covered today – and for years to come.
EXCEPTIONAL PERFORMANCE FROM MICRO LABELS TO HIGH-VOLUME SHIPPING
Boost your productivity with printers that just won’t quit. The ZT600 Series features durable steel structural components that can withstand years of abuse in extreme temperatures, dust, debris and other challenging industrial conditions. Meticulously engineered printing mechanisms provide 24/7 reliability to meet your high-volume production needs. Plus, the ZT610™ offers best-in-class print registration with 600 dpi micro consistent printing.
HASSLE-FREE SETUP, DAILY USE, MAINTENANCE AND TROUBLESHOOTING
From color-illuminated media and ribbon paths that help you identify problems quickly to easy-adjust printhead pressure toggles that feature a scale and color-coded pressure indicators to simplify printer setup and operation, every detail of the ZT600 Series was designed to be user-friendly. Side loading capabilities eliminate the hassles of threading. Onboard sensors, diagnostics and help resources reduce the need for technical support. And guided instructions and feedback prevent common errors and reduce manual adjustments for highly consistent printing.
OPERATIONAL VISIBILITY, REMOTE MANAGEMENT AND FUTURE-READY ADAPTABILITY
The ZT610 and ZT620 are as smart as they are powerful. Zebra’s cloud-accessible Link-OS™ software platform and managed services offerings give you total visibility and control over your printing systems, whether you’re on-site or across the globe. Plus, with two available communication slots, field-installable RFID encoder and media-handling options, and two USB host ports for plug-and-play integration, it’s easy to stay ahead of your evolving business and technology needs, whatever they may be.
| Printing | |
|---|---|
| Vertical printing | Yes |
| Rotated printing | Yes |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print technology | Thermal transfer |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Media thickness | 0.058 - 0.25 mm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| RS-232 ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB port | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| Processor frequency | 800 MHz |
| Number of fonts | 16 |
| Built-in processor | Yes |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Flash memory | 2048 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Page description languages | ZPL, ZPL II |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Metal |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| AC input voltage | 90 - 265 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 22.7 kg |
| Height | 395.7 mm |
| Depth | 505 mm |
| Width | 268.2 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Navigation key | Yes |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.