Highlight feature
More about this stand-out feature.
R 54,797.04
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
TC5X Series Mobile Computers
The Ultimate in Rugged Design, Performance, Productivity and Ease of Use
The TC5X Series - the Wi-Fi only TC52x with Wi-Fi 5 (802.11ac), the Wi-Fi only TC52ax with Wi-Fi 6, and the Wi-Fi 5/cellular TC57x deliver the ultimate in rugged design, performance, and ease of use. The TC53/TC58, the new generation of the Zebra TC5X series mobile computers, is designed to do more with new hardware and software innovations that redefine mobile computing performance. No matter which models you choose, your workers get a user experience in a class of its own and all the latest technology advancements to work smarter — and faster.
Benefits of the TC5X Series
The Ultimate User Experience
The TC5X Series mobile computers have it all — from the familiarity of Android to the first-time every-time capture of barcodes, more Wi-Fi range and speed, video streaming, secure messaging, and the most powerful family of read-to-use voice solutions.
The Ultimate in Technology Advancements
You get maximum computing power to handle the apps of today and tomorrow, rich locationing support, more reliable Wi-Fi connections; high-quality voice; color cameras to capture ultra-high resolution photos and video intelligence and much more.
The Ultimate in Value-add Features
With Zebra’s powerful Mobility DNA suite, you get more value out of your mobile computers by adding functionality as well as simplifying deployment and management of your mobile devices, driving productivity and device control to a new level.
| Display | |
|---|---|
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 15.2 cm (6") |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash memory | 64 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Processor | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Network | |
|---|---|
| Security algorithms | EAP-AKA, EAP-PWD, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, MSCHAPv2, WEP, WPA-Enterprise, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-Enterprise, WPA2-TKIP, WPA3-Enterprise, WPA3-SAE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Data network | 5G, LTE |
| SIM card type | NanoSIM |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Built-in flash | Yes |
| Video recording | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 16 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | stereo |
| Number of microphones | 3 |
| Noise-canceling | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Sensors | |
|---|---|
| Proximity sensor | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Pressure sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Android |
| Power | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 164.8 mm |
| Depth | 16.8 mm |
| Width | 77.3 mm |
| Weight | 293 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.