Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
RS6100 Wearable Scanner, SE55, Standard Battery, Single Trigger,
0C to +50C Operation, Worldwide
Introducing Zebra’s most powerful and versatile wearable scanner — the RS6100. This small and practically weightless wearable scanner is less than half the size and weight of its predecessor, the RS6000. An advanced multi-focus scan engine captures 1D and 2D barcodes at close range and on the top shelf of a rack 40 ft./12.2 m away, regardless of condition — scratched, dirty, poorly printed, under shrinkwrap and more. With five interchangeable wearing options, there’s a style that will maximize comfort for every user. Use it anywhere — from warehouse aisles, freezers and coolers to the seat of a fork truck and out on the dock in rain, snow, blazing summer heat or subzero winter cold. The RS6100 is always in service with its removable battery — no downtime needed for charging, just swap in a fully charged battery. Choose cordless freedom with two battery options or corded battery-free operation. And since the RS6100 and RS5100 share common trigger assemblies, batteries and mounts, upgrading from the RS5100 is easy and cost-effective.
| Scanning | |
|---|---|
| Yaw reading angle | 60 - 60° |
| Pitch reading angle | 60 - 60° |
| Wavelength | 515 nm |
| Optical sensor resolution (W x H) | 2688 x 1520 pixels |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 2D |
| Type | Wearable bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 480 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 76 g |
| Height | 21 mm |
| Depth | 32.7 mm |
| Width | 66.6 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 1 year(s) |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.