Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
The RFD40 UHF RFID Premium Plus Sled builds on the same great features of the Standard and Premium models and also offers better support for 3rd party smartphones by providing a 1D/2D barcode imager, Bluetooth and NFC. Integrated Wi-Fi allows for OTA device management.
| Scanning | |
|---|---|
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB, Wireless LAN |
| Connectivity technology | Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 556 g |
| Height | 151 mm |
| Depth | 166.5 mm |
| Width | 84 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.