Highlight feature
More about this stand-out feature.
R 72,502.44
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
The next evolution in the ultra-rugged MC9000 Series — now with more power,
advanced scanning and the fastest cellular and Wi-Fi connections — Wi-Fi 6E and 5G
Nearly five million MC9000 Series ultra-rugged mobile computers have helped streamline and error-proof processes in the toughest environments — from manufacturing and warehousing to ports, yards and retail stores. Introducing the next evolution in this highly successful handheld mobile computer family, the MC9400/MC9450. Loaded with all the latest mobile technologies, these devices
are faster, ready to power the new generation of industrial applications. Scanning is easier with the world’s greatest scanning range — from in-hand to over 100 ft./30.5 m away. And with Wi-Fi 6E and private and public 5G, you get the fastest wireless connections available today — plus the ability to easily and cost-effectively extend your wireless networks to the most expansive indoor and outdoor facilities.
| Display | |
|---|---|
| Display glass type | Corning Glass |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 800 x 430 pixels |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash memory | 128 GB |
| Internal memory | 6 GB |
| Processor | |
|---|---|
| Number of cores | 8 |
| Processor model | 4490 |
| Processor family | Qualcomm |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Network | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Data network | 5G |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Built-in flash | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 16 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Sensors | |
|---|---|
| Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Android |
| Power | |
|---|---|
| Battery voltage | 3.6 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 189 mm |
| Depth | 240 mm |
| Width | 88 mm |
| Weight | 743 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.