Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Rugged, cordless
| Scanning | |
|---|---|
| Optical sensor resolution | 1500 pixels |
| Yaw reading angle | -45 - 45° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 617 nm |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Scanner type | 1D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| Programming function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Green |
| Power | |
|---|---|
| Number of reads per charge | 70000 |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 385 g |
| Height | 185 mm |
| Depth | 76 mm |
| Width | 142 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.