Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
IMPROVE WORKFLOW EFFICIENCY AND ACCURACY WITH THE HYBRID PRESENTATION IMAGER BUILT FOR THE LAB
Barcodes found in the lab can be challenging for a general purpose scanner. That’s why the DS9900 Series is purpose-built for lab environments, offering unparalleled productivity and ease of use. You get first-time, every time capture of small, high density, curved and color-coded barcodes. A one-of-a-kind hybrid design provides seamless switching between handheld and hands-free scanning, and an optional RFID model and unrivaled management tools drive workflow efficiency to a new level.
SCAN IT ALL
High density focus and white illumination LEDs easily read dense barcodes on microscope slides, curved barcodes on medicine bottles and blood vials, and barcodes on color-coded specimen trays and biopsy cassettes. An 800 MHz microprocessor, megapixel sensor and exclusive PRZM Intelligent Imaging technology deliver unparalleled scanning performance.
TWO SCANNERS IN ONE
While other products are handheld scanners retrofitted with a base, our award-winning Industrial Design team created the DS9900 Series for handheld and hands-free use. The result? Fast, seamless switching between modes. A sturdy, one-piece design with a small footprint. The right ergonomics. And a scan range that automatically adjusts as needed.
UNRIVALED MANAGEABILITY
Complimentary industry-best tools make it easier than ever to remotely configure scanners, upgrade firmware and format data for your application. Right out of the box, the scanner is configured for common applications and auto-host detect cables automatically select the right host interface — just plug in the scanner and you’re ready to go.
| Scanning | |
|---|---|
| Wavelength | 528 nm |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, PDF417, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| Processor frequency | 800 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Image formats supported | BMP, JPEG, TIFF |
| Built-in display | No |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 330 g |
| Height | 203 mm |
| Depth | 132 mm |
| Width | 94 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.