Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
Want next day delivery? Be quick!
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
The ultimate in performance, innovation and manageability
The checkout stand is the last chance you have to leave shoppers with a good impression. The quality of the checkout experience is heavily dependent upon the performance of the scanner you choose. Now, you can leave every shopper with the ultimate last impression with the DS8100 Series handheld imager.
The DS8100 Series rises above conventional imagers to deliver unprecedented scanning performance on virtually every 1D and 2D barcode, keeping your checkout lines moving and your cashiers free to deliver a more personal checkout experience. The DS8100 Series — because when it comes to the checkout experience in your store, only the best will do.
Unprecedented performance
Only the DS8100 Series combines the power of an 800 MHz microprocessor, a high-resolution megapixel sensor and Zebra’s exclusive PRZM technology. With this unique combination of hardware and advanced algorithms, the DS8100 Series instantly captures the most problematic barcodes with lightning speed, including dense, poorly printed, crinkled, faded, distorted, dirty or damaged barcodes and electronic barcodes on smartphones — even when the screen is dimly lit.
Innovation beyond the barcode
A wide range of innovations allows workers to do much more than scan barcodes one at a time. Workers can simultaneously capture multiple barcodes and transmit only those required in the proper directly to your application. Only the DS8100 Series can capture the information on a full 8.5 x 11 or A4 page, process the desired information into the right format for electronic storage and transmit the data to your applications — all with one press of the trigger. And support for Digimarc*© barcodes provides future-proofing, ensuring that the DS8100 Series you deploy today can support the barcodes of tomorrow.
Unrivaled manageability
Our complimentary tools deliver unrivaled manageability. With visionary visibility into scanning performance and battery metrics, you can spot and correct issues before they impact device uptime, worker productivity and the quality of your customer service. You can control many aspects of your scanners from any Android, iOS and Windows smartphone or tablet, as well as any iOS or Windows PC. You can create a single configuration barcode to customize settings. And you can stage, configure and update firmware on all your DS8100 devices in all of your locations — no user actions required.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Yaw reading angle | 0 - 60° |
| Pitch reading angle | 0 - 60° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Wavelength | 617 nm |
| Working distance | 61 cm |
| Sensor type | Photo diode |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| PC connection | RS-232/USB |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | USB, RS-232, Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Battery life | 83 h |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 235.3 g |
| Height | 168 mm |
| Depth | 107 mm |
| Width | 66 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
R 18,100.08
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.