Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Versatility That Does More for Your Whole Store
Shrink lines and deliver an in-store experience that keeps customers coming back again and again. The feature-rich DS4600 Series for Retail helps associates scan items of all sizes, read barcodes in nearly any condition and handle transactions of all kinds. Bulky items in a shopping cart, a customer’s driver’s license at the returns desk, a mobile coupon at checkout, tiny barcodes in the jewelry department, data from a travel document, the DS4600 Series does more for your whole store.
Capture Barcodes Up to 28 Inches Away
Bulky and heavy items won’t slow down your checkout lines. With an industry-leading 28-inch scan range on UPC codes and bright aim dot, it’s easy for checkout associates to scan items in a shopper’s cart without leaving the cashwrap.
One Scanner for Your Whole Store
No matter what kind of data you need to capture, the DS4600 Series is ready for the job. Scan barcodes on a mobile phone. Capture tiny barcodes on jewelry tags, or DotCode and dotted DataMatrix barcodes through cellophane. Read wide barcodes on packages. Collect data from IDs. Parse driver’s license information. And much more.
Fastest Scanning Performance in Its Class
Empower every associate to scan like your best associate. An 800 MHz microprocessor, high-resolution megapixel sensor and Zebra’s exclusive PRZM Intelligent Imaging technology provide instant barcode capture on even the most challenging barcodes.
Do More Throughout Your Whole Store
With the DS4600 Series for Retail, you get a wide range of productivity-enhancing innovation to streamline more transactions and tasks throughout the store. Intelligent Document Capture not only captures images of documents, but automatically orients, de-skews and brightens the image for optimum clarity. Scan multiple barcodes with a single trigger pull, or automatically single out and scan one barcode on a field of many. You can capture data from travel documents with OCR. And there’s optional support for U.S. driver’s license parsing and EAS tag deactivation.
| Scanning | |
|---|---|
| Pitch reading angle | -60 - 60° |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar, MSI, PDF417, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Dot Code A, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Standard interfaces | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 340 mA |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 161.9 g |
| Height | 67 mm |
| Depth | 165 mm |
| Width | 98 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.