Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
UNSTOPPABLE PERFORMANCE FOR STANDARD RANGE 1D/2D BARCODE CAPTURE
As a member of the Zebra 3600 Ultra-Rugged Series of scanners, the practically indestructible 1D/2D DS3608-SR corded and DS3678-SR cordless scanners are ready for the world’s toughest environments — the warehouse and manufacturing floor. Designed to capture virtually any barcode from near contact to as far as 5 ft./1.5 m away, these scanners are loaded with features that deliver truly unstoppable performance, redefining reliability and management simplicity. The result? The dependable, fast and accurate scanning you need to take the quality of your products and your customer service to the next level.
SUPERIOR PERFORMANCE
You get the ultimate in scanning performance — period. Your workers can scan virtually any 1D or 2D electronic or printed barcode in any condition, as fast as they can pull the trigger. With 30 percent more working range, it’s easy to capture barcodes that are farther away. Even if barcodes are under shrinkwrap or damaged, dirty or poorly printed, no problem — this intelligent scanner can handle it all.
ULTRA-RUGGED DESIGN
The manufacturing plant floor is as tough as its gets — and the cost of unplanned downtime on the production line is astronomical. That’s why we created a new product category — the ultra-rugged scanner. The corded and cordless models are the only scanners in this class that are dust-tight, sprayproof and waterproofed to IP67, with an IP65-sealed cradle for a complete rugged cordless solution.
UNRIVALED MANAGEABILITY
With our complimentary industry-best tools, managing these scanners couldn’t be easier. You can remotely configure and upgrade your scanners, format data properly for instant transmission into your business applications, monitor battery statistics for your cordless models and more.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Yaw reading angle | -45 - 45° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 610 nm |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| Programming function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Green |
| Power | |
|---|---|
| Number of reads per charge | 100000 |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 407 g |
| Height | 185 mm |
| Depth | 76 mm |
| Width | 142 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Charging base | No |
| Stand included | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.