Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
UNSTOPPABLE PERFORMANCE FOR 1D/2D DIRECT PART MARKS (DPM) AND BARCODES
As a member of the Zebra 3600 Ultra-Rugged Series of scanners, the practically indestructible 1D/2D DS3608-DP corded and DS3678-DP cordless scanner brings the dependable lightning-fast capture of virtually every direct part mark to aerospace, automotive and other manufacturing plants where end-to-end traceability of every product component is required.
And since the DS3608-DP and DS3678-DP also captures any 1D and 2D barcode displayed on a screen or printed on a label, you get real value — unstoppable performance in a single flexible device that can meet scanning needs from the assembly line to quality control.
SUPERIOR PERFORMANCE
When it comes to capturing barcodes in the manufacturing plant, the DS3608-DP and DS3678-DP deliver the ultimate in scanning performance — period. Capture direct part marks regardless of size, surface, contrast, density or type — including challenging dot peen, chemical or laser etch, ink, inkjet mold, cast or thermal spray marks. And workers can capture any 1D or 2D barcode displayed on a screen or printed on a label in practically any condition for superior barcode capture flexibility in a single scanner.
ULTRA-RUGGED DESIGN
The warehouse and manufacturing plant floor is as tough as its gets. That’s why we created a new product category — the ultra-rugged scanner. The corded and cordless models are the only scanners in this class that are dust-tight, sprayproof and waterproofed to IP67, with an IP65-sealed cradle for a complete rugged cordless solution.
UNRIVALED MANAGEABILITY
With our complimentary industry-best tools, managing these scanners couldn’t be easier. You can remotely configure and upgrade your scanners, format data properly for instant transmission into your business applications, monitor battery statistics for your cordless models and more.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Yaw reading angle | -45 - 45° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 655 nm |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| Programming function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Green |
| Power | |
|---|---|
| Number of reads per charge | 100000 |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 304 g |
| Height | 185 mm |
| Depth | 76 mm |
| Width | 132 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.