Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
AFFORDABILITY AND SIMPLICITY DELIVERED
2D barcodes have made their way to your Point of Sale, appearing on everything from the items your customers are purchasing to printed and electronic coupons and loyalty cards.
Your 1D scanner can’t capture the new 2D codes, leading to exceptions that slow down the check-out process and frustrate customers at that key last personal touchpoint in your store.
But with the DS2200 Series, you can scan it all. You get an affordable 1D/2D imager that doesn’t compromise performance or features for price. And you can choose the model that best fits your POS needs — the corded DS2208 or the cordless DS2278. The DS2200 Series — the affordability your budget demands, with the deployment, ease of use and management simplicity your business requires.
| Scanning | |
|---|---|
| Motion tolerance (cm/s) | 13 |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 645 nm |
| Working distance | 36.8 cm |
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, TLC-39 |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Standard interfaces | USB, RS-232, RS-485, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07IEC 62471EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B)EN 55024EN 61000-3-2EN 61000-3-347 CFR Part 15, Subpart B, Class BICES-003 Issue 6, Class B |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 250 mA |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Battery life | 100 h |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 161.6 g |
| Height | 165 mm |
| Depth | 99 mm |
| Width | 66 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | Micro-USB |
| Charging base | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.