Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
ULTRA-VERSATILE WITH A FIRST-OF-ITS-KIND CONVERTIBLE DESIGN
The ultra-versatile CS60 Series Companion Scanner adapts to any workflow. Its groundbreaking design easily converts between corded and cordless operation, handheld and hands-free, as your needs change for superior investment protection.
ADAPTS TO ANY WORKFLOW
As a cordless companion scanner, the CS60 is small enough to tuck in a pocket or wear on a lanyard. And as a corded scanner, the CS60 offers compact handheld or hands-free scanning for the checkout counter, self-service kiosk and more. Whether you purchase a corded or cordless model up front, you can change modes at any time.
CUTTING-EDGE MOBILITY
With Qi inductive charging, split-second NFC tap-to-pair, Bluetooth 5.0 with Wi-Fi friendly mode, an 18-hour battery and Virtual Tether anti-loss functionality, the cordless CS60 is pocketable and wearable when mobility is essential.
EASY TO CONFIGURE AND MANAGE
DataCapture DNA is a unique collection of value-add tools that make it easier to deploy, update, troubleshoot, manage and develop applications for your business.
| Scanning | |
|---|---|
| Yaw reading angle | 0 - 360° |
| Pitch reading angle | -60 - 60° |
| Tilt reading angle | -60 - 60° |
| Wavelength | 525 nm |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 108000 lx |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 960 pixels |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar, MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Performance | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 400 mA |
| Charging time | 6 h |
| Battery life | 18 h |
| Number of reads per charge | 13000 |
| Battery capacity | 735 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Power source type | AC, Battery, DC, USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 83 g |
| Height | 23 mm |
| Depth | 109 mm |
| Width | 46 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.