Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Wax Ribbon, 174mmx450m (6.85inx1476ft), 2100; High Performance, 25mm (1in) core, 12/box
The 2100 ribbon is a high-performance resin-enhanced wax offering superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 17.4 cm |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Brand compatibility | Zebra |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.