Highlight feature
More about this stand-out feature.
R 22,461.03
Couldn't load pickup availability
Want next day delivery? Be quick!
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Future of More. Plus One
The world’s first 11-disk CMR HDD platform delivers unbeaten capacity of up to 26TB1 to help quench customer’s insatiable demand for increased storage density in the existing storage footprint.
Rapid Qualification and Rock Solid Reliability
Leveraging field-proven hardware and firmware designs from generations of highly successful products ensures easy qualification, seamless integration and rapid adoption while maintaining superior dependability and reliability.
Maximum Rack-Space Efficiency
The higher storage density provided by 11 disks combined with our energy-assisted Perpendicular Magnetic Recording (ePMR) technologies, which increase tracks-per-inch (TPI), allow data centers to maximize their storage efficiency.
Protected Against Vibration & Shock
Our exclusive Rotational Vibration Safeguard (RVS) uses dual sensors to anticipate and counteract disturbances, maintaining peak performance in high-vibration environments. Combined with Dynamic Fly Height technology, Western Digital offers exceptional drive reliability and protection from unexpected shock events.
Engineered with Industry-Leading Technology
Western Digital’s proprietary OptiNAND™ technology leverages integrated iNAND® embedded flash to perform key housekeeping functions, freeing up more capacity and improving the overall drive performance.
Powerful Performance and Resiliency
Choose ArmorCache™ write cache disabled (WCD) mode for increased random write performance or select write cache enable (WCE) mode to protect cached data in case of Emergency Power Off (EPO) or unexpected power loss scenarios.
Meet Eco Goals with Helium
Choose ArmorCache™ write cache disabled (WCD) mode for increased random write performance or select write cache enable (WCE) mode to protect cached data in case of Emergency Power Off (EPO) or unexpected power loss scenarios.
Trusted Reliability, Quality and World-Class Support
As an industry-leading hard drive manufacturer, Western Digital stands behind their Ultrastar hard drives with the assurance of a projected 2.5M-hour MTBF2 rating, a 5-year limited warranty3 and world-class support services to help create environments for data to thrive.
| Features | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 26 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating vibration | 200 G |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 670 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 146.7 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
R 22,461.03
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.