Highlight feature
More about this stand-out feature.
R 826.62
Couldn't load pickup availability
But we can let you know when it's back in.
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Transcend's SSD470N features a SATA III 6Gb/s interface and state-of-the-art 3D NAND technology, which allows 112 layers of 3D NAND flash chips to be vertically stacked. Compared to 3D NAND at 96 layers, this density breakthrough greatly improves storage efficiency. Transcend's SSD470N comes with a powerful controller and a DRAM cache, ensuring data can be written to the flash over extended periods without compromising performance. The SSD470N is fully tested in-house to guarantee reliability in mission-critical applications, boasting an endurance rating of 3K Program/Erase cycles and an extended operating temperature ranging from -20℃~75℃.
Transcend also offers the SSD470N-I with wide temperature (-40℃ ~ 85℃) capabilities to ensure sustained functionality, enhanced endurance and optimal reliability in mission-critical applications.
| Features | |
|---|---|
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 128 GB |
| Interface | Serial ATA III |
| Memory type | 3D NAND |
| Component for | PC/Laptop |
| Hardware encryption | No |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Sequential read speed (CDM) | 560 MB/s |
| Sequential write speed (CDM) | 520 MB/s |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| ECC | Yes |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| External DDR cache | Yes |
| Data retention | 3 year(s) |
| Drive writes per day (DWPD) | 2.16 |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| TBW rating | 9680 |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (average) | 5 W |
| Power consumption (idle) | 1.3 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 15 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 54 g |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.