Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
Want next day delivery? Be quick!
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Transcend's StoreJet 25M3C ruggedized external hard drive features the USB 3.1 Gen 1 interface and a USB Type-C port for unmatched transfer rates, and comes with both a USB Type-C cable as well as a Type-C to Type-A cable for max compatibility across devices. Supreme shock-resistant qualities ensure superior protection for data stored on the drive.
USB Type-C connector
The StoreJet 25M3C external hard drive comes with the latest USB Type-C connector for greater ease of use. It is reversibly-oriented, and compatible with next-generation PC devices that feature USB Type-C ports.
Lightning-fast transfer speeds
The StoreJet 25M3C external hard drive is equipped with the USB 3.1 Gen 1 interface with the support of UASP (USB Attached SCSI Protocol), providing lightning-fast transfer rates of up to 5Gbps.
Excellent anti-shock protection
The StoreJet 25M3C features a three-stage shock protection system that meets US military drop-test standards to fully protect data stored on the drive. The three-stage shock protection system includes a silicone rubber case, an internal shock-absorbing suspension damper, and a reinforced hard casing.
One touch auto backup
The StoreJet 25M3C is equipped with a one touch auto-backup button that instantly backs up your data with just one press. The button also enables you to reconnect the hard drive to your PC without the need to unplug and reinsert it.
Manage data with Transcend Elite
A free download from Transcend’s official website, the Transcend Elite data management software is available for both Windows OS and macOS. Transcend Elite features backup and restore, data encryption, and cloud backup functions, helping you keep your important files organized, protected, and up-to-date!
Guaranteed quality
Transcend’s external hard drives are built to the highest standards and rigorously tested, offering outstanding quality, performance, and reliability. Transcend products both look after your data and complement your good taste.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD size | 2.5" |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-C |
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Housing material | Silicone |
| Product colour | Black, Green |
| Security | |
|---|---|
| Protection features | Shock resistant |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 316 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 46 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
R 2,751.72
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.