Highlight feature
More about this stand-out feature.
Couldn't load pickup availability
Want next day delivery? Be quick!
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Rugged durability doesn't always come at the expense of style. The StoreJet 25A3 external hard drive offers an impressive level of anti-shock protection without sacrificing its slender good looks. This feature-packed hard drive is equipped with a USB 3.1 Gen 1 interface, a multifunction button, and up to 2TB of storage capacity.
Sleek, classic design
Transcend's StoreJet 25A3 external hard drive features a sleek enclosure available in classic black and gloss white. This sleek, classic external hard drive speaks to your good taste.
Lightning-fast transfer speeds
The StoreJet 25A3 is equipped with the USB 3.1 Gen 1 interface, providing lightning-fast transfer rates of up to 5Gbps.
Internal suspension system
Lying underneath the trendy enclosure is a protective suspension system. The inner rubber shock absorber can effectively protect the hard drive by softening the force of impact in case of accidental drops.
One touch auto backup
The StoreJet 25A3 is equipped with a one touch auto-backup button that instantly backs up your data with just one press*. The button also enables you to reconnect the hard drive to your PC without the need to unplug and reinsert it.
*Transcend Elite software is required.
Manage data with Transcend Elite
A free download from Transcend’s official website, the Transcend Elite data management software is available for both Windows OS and macOS. Transcend Elite features backup and restore, data encryption, and cloud backup functions, helping you keep your important files organized, protected, and up-to-date!
Guaranteed quality
Transcend’s external hard drives are built to the highest standards and rigorously tested, offering outstanding quality, performance, and reliability. Transcend products both look after your data and complement your good taste.
| Hard drive | |
|---|---|
| Type | HDD |
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD size | 2.5" |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Wi-Fi | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | Micro-USB B |
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Security | |
|---|---|
| Protection features | Shock resistant |
| Power | |
|---|---|
| Bus power | 5 V |
| Bus powered | USB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 196 g |
| Height | 130.6 mm |
| Depth | 15 mm |
| Width | 80.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Bundled software | Transcend Elite |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| USB required | Yes |

At our Shopify store, we prioritize your safety and security. Here's how we ensure a secure shopping experience:
1. Secure Transactions: We use advanced encryption to protect your personal and payment information, ensuring it is safely transmitted and safeguarded.
2. Trusted Payment Gateways: Our store integrates with trusted payment gateways, ensuring your transactions are processed securely and efficiently.
3. Data Privacy: Your privacy is our top priority. We follow strict data protection policies to keep your personal information confidential and secure.
4. Secure Platform: Shopify provides robust security features and continuous monitoring against vulnerabilities, ensuring a safe shopping environment.
5. Verified Merchants: We are a verified merchant on Shopify, committed to providing authentic and high-quality products.
6. Transparent Policies: Our clear return, refund, and shipping policies provide peace of mind, knowing we stand behind our products.
7. Customer Support: Our dedicated customer support team is ready to assist with any concerns or questions you may have.
Shop confidently at our Shopify store, where your safety and satisfaction are our top priorities.
R 2,616.48
More about this stand-out feature.
Selling fast!
Get yours while you can.