Transcend JetRam JM3200HSH-4G memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4
R 1,048.80
Skip to product information
Regular price R 1,048.80
Sale price R 1,048.80 Regular price
Shipping calculated at checkout.
Want next day delivery? Be quick!
I18n Error: Missing interpolation value "end_date" for "Ends on {{ end_date }}"
84 in stock
4GB, DDR4-3200, 260-pin Unbuffered SO-DIMM, 1.2V, CL22
Transcend's JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. The modules provide excellent compatibility and fully-tested reliability, which is ideal for PC upgrade at an attractive price. Each memory module is rated at 3200 Mbps to greatly increase data transmission efficiency by higher bandwidth of up to 25.6GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 SO-DIMM JetRam memory ensures that both operating temperature and electrical load on the memory controller can be reduced in order to save up to 40% of energy compared to standard DDR3 modules offering 1.5V.
Features
Module configuration 512M x 8
Memory voltage 1.2 V
Memory ranking 1
CAS latency 22
ECC No
Memory form factor 260-pin SO-DIMM
Component for Laptop
Memory clock speed 3200 MHz
Internal memory type DDR4
Memory layout (modules x size) 1 x 4 GB
Internal memory 4 GB
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 85 °C